Uroczystości na Łączce

Źródła zdjęć: KPRM, UDSKiOR, IPN, RDC,  archiwum prywatne Tadeusza Płużańskiego

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca, punktualnie o godzinie 12:00, od 2011 r. na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie rozpoczynają się uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę w latach 1944 – 1963. Od 2014 r. organizacją uroczystości na „Łączce” zajmuje się Fundacja Łączka, wspierana przez inne organizacje społeczne działające w ramach Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Co roku oddajemy hołd i cześć tym wszystkim żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli o wolność naszego kraju z kolejnym okupantem – Sowietami i polskim komunistami. Tego dnia wspominamy tych, którzy zostali zamordowani z rąk katów komunistycznej bezpieki, a ich ciała zostały pogrzebane w dołach śmierci, często pod osłoną nocy. 1 marca w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pochylamy swoje głowy przed Niezłomnymi Żołnierzami Wyklętymi. W 2015 roku list do uczestników uroczystości wystosował Gen. Janusz Brochwicz – Lewiński, uczestnik wojny obronnej 1939 r. Powstaniec Warszawski, Kawaler m.in. Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. W organizowanych przez Fundację Łączka uroczystościach udział wzięli: Premier RP Pan Mateusz Morawiecki, Pan Minister Antonii Macierewicz, Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, Pan Prezes IPN dr. Jarosław Szarek, Pan prof. Krzysztof Szwagrzyk, Wiceprezes IPN Pan Jan Baster, liczni posłowie na Sejm RP, przedstawiciele Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy na czele z Panem Rafałem Utrackim, Kombatanci, rodziny Żołnierzy Wyklętych, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Radosław oraz Niepodległość, młodzież szkół warszawskich, mieszkańcy Warszawy.

Co roku na „Łączce” 1 marca w trakcie uroczystości składany jest wieniec od Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego.

W uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od samego początku, wspierał nas swoją obecnością i modlitwą Ksiądz Stanisław Małkowski, przyjaciel Fundacji Łączka.

1 sierpnia 2015 r. – 72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po raz pierwszy w historii hołd Żołnierzom Niezłomnym, pogrzebanych na „Łączce” oddał Prezydent RP – Pan Andrzej Duda.

Beata Sławińska