Komitet Honorowy Fundacji Łączka

Nasze zaproszenie wstąpienia do Komitetu Honorowego Fundacji Łączka przyjęły następujące osoby:

Pani Zofia Optułowicz – Pilecka

Córka Pułkownika Witolda Pileckiego, zamordowanego w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Szczątki Pułkownika Pileckiego poszukiwane są przez ekipę prof. Szwagrzyka.

Maria Jedlińska-Adamus (urodzona w 1933 r. – zmarła 01.06.2016 r.),

Córka Żołnierza Niezłomnego Władysława Jedlińskiego, zastępcy kierownika Wydziału Informacji w IV Zarządzie Głównym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, szefa siatki wywiadowczej WiN.

Pan Jacek Łukasik (urodzony w 1944 r. – zmarł 16.02.2020 r.),

chrzestny syn kapitana Stanisława Łukasika ps. „Ryś”.

Pan Jacek Pawłowicz

Historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Totalitaryzmu Komunistycznego w Warszawie.

Pani Maria Leśnikowska

Córka Tadeusza Leśnikowskiego, żołnierza AK skazanego w procesie pokazowym na karę śmierci, straconego w więzieniu na ul. Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Szczątki Tadeusza Leśnikowskiego spoczywają na powązkowskiej „Łączce”, zostały zidentyfikowane i pochowane w 2017 r.

Pan Tadeusz Bieńkowicz „Rączy” (urodzony 15.04.1923 r. – zmarł 13.12.2019 r.),

Generał Brygady WP, Żołnierz AK okręgu nowogródzkiego. Ofiara prześladowań komunistycznych. Odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznaką Weterana Walk O Niepodległość, Krzyżem Więźnia Komunizmu Z Mieczami, Honorową Odznaką Żołnierza AK Okręgu „Wiano” i „Nów”.

Pan Witold Mieszkowski

Syn Komandora Stanisława Mieszkowskiego, zamordowanego w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Szczątki Komandora Mieszkowskiego zostały znalezione przez ekipę prof. Szwagrzyka i zidentyfikowane w 2014.

Pan Piotr Kononowicz

Rodzina Majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Pan Andrzej Kołakowski

Działacz opozycyjny w okresie PRL, bard, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.

Elżbieta Smolińska – Bellen

Córka Eugeniusza Smolińskiego, żołnierza AK, inżyniera chemika, zamordowanego w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Szczątki Eugeniusza Smolińskiego zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2012 r.

Pan Janusz Brochwicz – Lewiński „Gryf” (urodzony 17.09.1920 r. – zmarł 05.01.2017 r.),

Generał Brygady WP, żołnierz Batalionu AK „Parasol” . Podczas Powstania Warszawskiego Pan Generał dowodził legendarną obroną pałacyku Michla na Woli. Odznaczony m.in. Srebrnym Orderem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem AK, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Pani Krystyna Frąszczak

Siostrzenica Majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Pan Tadeusz „Tadek” Polkowski

Raper, twórca albumu „Niewygodna prawda”, poświęcony polskiemu zbrojnemu podziemiu antykomunistycznemu.

Pan Grzegorz Wąsowski

Adwokat, współkieruje pracami Fundacji „Pamiętamy”, zajmującej się przywracaniem pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego.

Pan Adam Borowski

Działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRLu, polski wydawca i działacz społeczny.

Pan Stanisław Łukasik

Syn Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, „Ryszard”, „Stanisław Nowakowski”, kapitana WP, żołnierza Związku Czynu Zbrojnego a następnie Armii Krajowej, dowódcy oddziału, członek Zrzeszenia WiN w okresie powojennym. Kapitan Stanisław Łukasik został stracony 7 marca 1949 r. razem z sześcioma towarzyszami walki: majorem Hieronimem Dekutowskim, Romanem Grońskim, Jerzym Miatkowskim, Tadeuszem Pelakiem, Edmundem Tudrujem, Arkadiuszem Wasilewskim w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego zwłoki zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane na „Łączce”. W 1992 r. kapitan Stanisław Łukasik został zrehabilitowany. Szczątki kapitana zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2012 r.

Pani Major Danuta Szyksznian – Ossowska ps. „Sarenka”.

Pani Grażyna Chojecka

Siostrzana wnuczka Majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, którego szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2013 r.

Pan Leszek Żebrowski

Historyk, który od ponad 20 lat zajmuje się tematyką Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

Pan Dariusz Walusiak

Historyk, reżyser, scenarzysta, w latach 80. związany z pismami podziemnymi NZS. Współpracownik krakowskiej Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, z którą w ostatnim czasie tworzy internetową telewizję historyczną www.itvnaszahistoria.pl.

Pan Krzysztof Bukowski

Syn Edmunda Zbigniewa Bukowskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego w strukturach: Służby Zwycięstwu Polski / Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej. Edmund Zbigniew Bukowski został stracony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 13 IV 1950 r. Wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK. Szczątki Edmunda Zbigniewa Bukowskiego odnaleziono latem 2012 r. na kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.