02 mar

Krzyże na Łączce

Najpierw postawiliśmy kijki, na kocu, których znajdowały się portrety żołnierzy zamordowanych przez komunę i pogrzebanych na Łączce, odnalezionych i zidentyfikowanych przez IPN. Portrety zostały umieszczone w miejscu lub w pobliżu miejsca, w którym ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryła i wydobyła z ziemi szczątki osób z portretów. Kilka miesięcy później wraz ze Stowarzyszeniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych kijki z portretami zostały zamienione na 36 brzozowych krzyży. Na każdym z krzyży zawisł portret zamordowanego żołnierza. Krzyże zostały umieszczone, podobnie jak wcześniej kijki, w miejscu lub w pobliżu miejsca, w którym odkryto szczątki danej osoby. Wszystkie krzyże zostały poświęcone przez Kapłana.

Zdjęcie z archiwum prywatne Tadeusza Płużańskiego