„Łukasz Ciepliński. Przesłanie”

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wsparł Fundację Łączka w projekcie, poświęconym postaci wybitnego polskiego żołnierza – płk. Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W czasie, gdy przystąpiliśmy do realizacji 10 minutowego filmu dokumentalnego „Łukasz Ciepliński. Przesłanie” – co jest zdumiewające – nie było żadnego filmu opowiadającego o płk. Łukaszu Cieplińskim, wybitnym żołnierzu Wojska Polskiego, kawalerze orderu Virtuti Militari za Bitwę nad Bzurą, która miała miejsce w czasie Wojny Obronnej września 1939 r.

Zrealizowaliśmy film dokumentalny, prezentujący postać Łukasza Cieplińskiego, przedwojennego oficera Wojska Polskiego, którego heroiczne osiągnięcia w czasie II wojny Światowej wzbudzały poruszenie wśród przedstawicieli Rządu Londyńskiego, a żołnierzom podziemia niepodległościowego w kraju dawały nadzieję.

Śmierć Cieplińskiego ostatniego prezesa WiN po latach wyznaczyła datę narodowego święta pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca. Jego wojskowy i polityczny talent mógł bardzo istotnie przysłużyć się powojennej Polsce, jednak plan komunistów nie przewidywał udziału wybitnych i wielkich Polaków, prezentujących etos przedwojennego oficera, w odbudowie wolnej Polski.

Łukasz Ciepliński oczekując na wykonanie wyroku śmierci, napisał duchowy testament w postaci grypsów, skierowany do żony i synka. Lapidarne, pisane na bibułkach od papierosów, teksty są wizją Polski wolnej, silnej i niezależnej.

Film miał premierę na antenie TVP Historia w 2019 r.

Poprzedni wpis

"Dzieci Wyklęte"

Następny wpis

"Lawina"

Logo

O nas

Fundacja Łączka funkcjonuje i działa od 2014 r. tylko dzięki darowiznom od naszych darczyńców oraz dotacjom celowym, które pozyskujemy na poszczególne, realizowane przez nas projekty.

Przekaż datek

Kontakt