Fundatorzy

Tadeusz M. Płużański

Dziennikarz i publicysta prasowy, radiowy i telewizyjny. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje z mediami konserwatywnymi. Obecnie przygotowuje programy publicystyczne dla TVP Historia, w tym cykl „Rodziny Wyklętych mają głos”, jest współprowadzącym cotygodniowego programu „O co chodzi” w TVP Info, prowadzi autorskie audycje w Polskim Radio, jest stałym felietonistą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Gazety Polskiej, Super Expressu, Tygodnika Solidarność, portali tysol.pl i naszapolska.pl. Jest autorem kilku książek poświęconych Żołnierzom Wyklętym i komunistycznym oprawcom, w tym książki „Bestie”, będącej zapisem reporterskiego śledztwa o ludziach, którzy w czasach komuny mordowali polskich patriotów i nigdy nie ponieśli za to kary.

Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, ochotnika we wrześniu 1939 r., ciężko rannego w bitwie z Niemcami pod Janowem Lubelskim, uczestnika konspiracji antyniemieckiej w szeregach PLAN i TAP, wieloletniego więźnia KL Stutthof, po 1945 r. porucznika Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, członka grupy wywiadowczej i bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego. Tadeusz Płużański senior po aresztowaniu przez UB, przeszedł ciężkie śledztwo na Rakowieckiej, i wraz ze swoim dowódcą został skazany przez komunistyczny krzywoprzysiężny trybunał na karę śmierci. Z więzienia we Wronkach wyszedł po 9 latach, w 1956 r. na mocy amnestii.

Tadeusz Płużański jr kieruje także Społecznym Trybunałem Narodowym ds. zbrodni komunistycznych i Stowarzyszeniem Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

1 marca 2016 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych, otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Paweł Polkowski

Założyciel i Prezes wydawnictwa Pro Patria. Dzięki jego wysiłkom światło ujrzało kilka wyjątkowych książek w tym m.in. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” Kajetana Rajskiego oraz „Szkice z Łączki. Z krążownikiem Aurora w tle” autorstwa Pana Witolda Mieszkowskiego.  Wielbiciel polskiej historii XX wieku.

Beata Sławińska

Pasjonatka polskiej historii. Współautorka i redaktorka wywiadu – rzeki z płk. Witalisem Skorupką ps. „Orzeł”, współautorka albumu o Żołnierzach Wyklętych (edycje w 2016 i 2017 r.)przygotowanego dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Współautorka pierwszej wystawy o Żołnierzach Wyklętych w Muzeum Wojska Polskiego w 2016 r. Autorka książki „Listy z celi śmierci”, współautorka i producent notacji filmowych przygotowywanych dla UDSKiOR – „portrety Niezłomne” oraz „Dzieci Wyklęte”, producent filmu dokumentalnego „Łukasz Ciepliński. Przesłanie” dla UDSKiOR oraz „Lawina” dla MON. Pomysłodawczyni i organizatorka spotkań o historii „Spotkania z historią” w Kinie Wisła i Kinie Elektronik przeznaczonych dla młodzieży szkół Żoliborza. Spotkania były realizowane we współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz w latach 2014 – 2015.

Odznaczona w 2016 r. Medalem Pro Patria, przyznanym jej na wniosek Gen. Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy” współzałożyciela i Prezesa Polskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Związku Armii Krajowej w Krakowie.

1 marca 2017 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych, otrzymała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Jan Żaryn

Urodzony 13 marca 1958 roku. Syn Stanisława i Aleksandry. Profesor nauk historycznych. Wykładowca Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, długoletni pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, wychowawca, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz społeczno-katolicki i polityczny. Żonaty, ojciec trójki dzieci, dziadek trzynaściorga wnucząt.

Jan Żaryn w 1993 roku po raz pierwszy kandydował do parlamentu, do Sejmu RP z listy Zjednoczenia Polskiego – z rekomendacji ś.p. Wojciecha Ziembińskiego, z którym poznał się jeszcze w latach 80-tych. Ponownie kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do senatu – w 2011 r.; w latach 2015 – 2019 był senatorem RP z listy PiS z okręgu nr 40.

Jan Żaryn otrzymał nagrody naukowe, m.in. im. Jerzego Łojka, a także KUL-u, im. I. i Fr. Skowyrów (dwukrotnie, w 2008 roku jako szef Biura Edukacji Publicznej IPN).

Profesor Żaryn został uhonorowany medalem Komitetu Powązkowskiego im. Jerzego Waldorffa za długoletnie (ponad 40-letnie)  uczestnictwo w kweście na rzecz ochrony tego cmentarza warszawskiego, medalem pamiątkowym „Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2001”, za publikacje poświęcone Prymasowi Tysiąclecia; medalem pamiątkowym „10 lat IPN”, a także nadano mu w 2005 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku został odznaczony osobiście przez Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”. Jest także zasłużonym dla miasta Warszawy w 2013 r., odznaczonym m.in. także przez tygodnik „Niedziela” medalem „Mater Verbi” (2013 r.)