05 lis

„Lawina”

Wparcie finansowe ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej pozwoliło Fundacji Łączka wyprodukować, po kilku latach bezowocnych zabiegów związanych z pozyskaniem funduszy, dokumentalny film fabularyzowany pod tytułem “Lawina”, poświęcony historii Śląskiego Katynia, czyli operacji NKWD/UB likwidacji oddziału NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. “Bartek”

Główną osią tematyczną filmu jest operacja „Lawina”, tajna operacja UB, której celem była likwidacja oddziału NSZ pod dowództwem „Bartka” oraz unieszkodliwienie jego dowódcy. W filmie opowiadamy historię 3 transportów, którymi ok. 105 – 120 żołnierzy kpt. Flame zostało wywiezionych na Opolszczyznę i tam w ustronnych miejscach brutalnie zamordowanych przez UB/KBW. Ludzie ci wyjechali ze swoich stron rodzinnych myśląc, że wyjadą z komunistycznej Polski i przedostaną się na zachód. Do dnia dzisiejszego rodziny oraz ekipa prof. Szwagrzyka poszukuje miejsc, w których żołnierze „Bartka” stracili życie. Jedno z nich w 2016r. zostało odnalezione a w nim odkryto porozrywane od wybuchu szczątki ok. 30 żołnierzy. Nie ma wątpliwości, że są to szczątki żołnierzy oddziału NSZ VII okręgu

Film ten jest hołdem oddanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego z NSZ, którzy działali na terenie Podbeskidzia, tym wszystkim zamordowanym bestialsko przez komunę, których szczątki znajdują się ciągle w nieznanym miejscu oraz tym, którym udało się przeżyć, ponieważ nie zdążyli na transport „śmierci” zorganizowany przez UB.

Celem naszego filmu jest przyczynić się do przekonania wielu młodych ludzi, że takie pojęcia jak patriotyzm, duma z przywiązania do tradycji i historii naszego narodu, to nie chwilowa moda, a rzecz, która daje szanse, że kolejne pokolenie młodych Polaków będzie siłą naszego społeczeństwa.

Następny wpis

Spot na 1 marca

Logo

O nas

Fundacja Łączka funkcjonuje i działa od 2014 r. tylko dzięki darowiznom od naszych darczyńców oraz dotacjom celowym, które pozyskujemy na poszczególne, realizowane przez nas projekty.

Przekaż datek

Kontakt