05 lis

Spotkania z historią

W latach 2014 – 2015 Fundacja Łączka we współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz przygotowała koncepcję, zorganizowała i przeprowadziła ok. 30 spotkań z historii przeznaczonych dla:

 • młodzieży szkół gimnazjalnych oraz średnich z terenu Żoliborza oraz innych dzielnic miasta;

 • dorosłej publiczności Żoliborza, okolicznych dzielnic stolicy.

Spotkania nosiły nazwę „Spotkania z historią w Kinie Wisła” oraz „Spotkania z historią w Kinie Elektronik”

W ramach pokazów prezentowane były, mało znane szerokiej publiczności, filmy dokumentalne o tematyce historycznej m.in:

 1. Korespondent Bryan” – film poświęcony postaci Juliena Bryana, korespondenta z USA, który w dokumentował, za pomocą zdjęć I filmów, Warszawę walczącą z niemieckim najeźdźcą.

 2. Na skrzydłach nadziei” – film poświęcony lotnikom RAF oraz USAAF, którzy w czasie Powstania Warszawskiego nieśli pomoc walczącej Warszawie.

 3. Klamra – w przedsionku śmierci” – fabularyzowany film dokumentalny poświęcony postaci Adama Lazarowicza, major piechoty Polskich Sił Zbrojnych, żołnierza SZP, Z„ŻYCIE NA KRAWĘDZI” fabularyzowany film dokumentalny, którego bohaterami są prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech – Henryk Sławik (Krzysztof Globisz) oraz wielki przyjaciel Polski i opiekun Polaków z ramienia władz węgierskich – József Antall senior (Olgierd Łukaszewicz). Obaj przyjaciele Polak i Węgier nieśli pomoc, po 17 września 1939 r., ponad 120 tysiącom polskich uchodźców wojennych na Węgrzech. WZ i AK oraz Zrzeszenia WiN, zastępcy prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, działacza zbrojnego podziemia niepodległościowego.

 4. Inka” – film poświęcony pamięci Inki Siedzikówny, sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK, zamordowanej przez komunistyczną bezpiekę.

 5. Życie na krawędzi” –fabularyzowany film dokumentalny, którego bohaterami są prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech – Henryk Sławik oraz wielki przyjaciel Polski i opiekun Polaków z ramienia władz węgierskich – József Antall senior. Obaj przyjaciele Polak i Węgier nieśli pomoc, po 17 września 1939 r., ponad 120 tysiącom polskich uchodźców wojennych na Węgrzech.

 6. Rączy” – film dokumentalny opowiadający o Gen. Tadeuszu Bieńkowiczu, żołnierzu AK, więźniowi komunistycznej bezpieki, kawalerze Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych.

 7. Generał polskich nadziei – Władysław Anders” – dokumentalny film o Gen. Władysławie Andersie. W pokazie udział wzięła córka Generała – Anna Maria Anders

 8. Na tropach zdrady” – fabularyzowany film dokumentalny opowiadający historię zdrady dokonanej na Gen. Grocie – Roweckim. Film oparty jest o książkę napisaną przez krewnego Generała Grota, dziennikarza Wolnej Europy Witolda Pronobisa, pod tytułem “Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci”.

 9. Czaszka z Katynia” – duński film dokumentalny o przypadkowym odkryciu, przez autorkę filmu. w kopenhaskim Instytucie Medycyny Sądowej czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, o pełnym nieporozumień poszukiwaniu jego rodziny, a także o losach duńskiego lekarza uwikłanego przez Niemców w sprawę katyńską. Wątki polskie przeplatają się w tym fascynującym reportażu z wątkami duńskimi i z opowieścią o wieloletnim zakłamywaniu przez świat prawdy o mordzie katyńskim.

 10. Miasto 44” – spotkanie promocyjne filmu o Powstaniu Warszawskim w reżyserii Jana Komasy.

 11. WiN. Ostatnia Nadzieja” – niezwykle ciekawy film dokumentalny dotyczący losów członków IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawiłość. Członkowie IV Zarządu WiN został aresztowani przez komunistyczną bezpiekę, skazani na karę śmierci, straceni 1 marca 1951 r. w więzieniu MBP na Rakowieckiej w Warszawie. Data 1 marca, dzień ich śmierci, stała się datą Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po każdym pokazie widzowie mogli spotkać się z autorami filmów, bohaterami filmów, historykami, świadkami historii, aktorami. „Spotkania z historią w kinie Wisła” oraz „Spotkania w Kinie Elektronik” gromadziły za każdym razem po kilkaset widzów.

12. Niezwykle ciekawym spotkaniem było spotkanie poświęcone postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Gośćmi spotkania byli Prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Logo

O nas

Fundacja Łączka funkcjonuje i działa od 2014 r. tylko dzięki darowiznom od naszych darczyńców oraz dotacjom celowym, które pozyskujemy na poszczególne, realizowane przez nas projekty.

Przekaż datek

Kontakt